Tepelné čerpadlá

Zapojenie fotovoltaiky spolu s tepelným čerpadlom

Ako fotovoltaické panely, tak tepelné čerpadlo patria k úspornejším metódam na kúrenie a ohrev vody. Obidva spôsoby sú navyše aj ekologické a ich vzájomná synergia predstavuje mimoriadne efektívny spôsob, ako dosiahnuť energetickú samostatnosť. Návratnosť fotovoltaiky a tepelného čerpadla je pri ich súčinnosti oveľa rýchlejšia, ako keby by ste ich používali individuálne. V čom spočívajú výhody využívania oboch systémov súčasne?

 

Tepelné čerpadlo ťaží z toho, ako funguje fotovoltaika

 

Nie je žiadnym tajomstvom, že tepelné čerpadlo na svoje fungovanie potrebuje elektrickú energiu. Či už ho využívate iba na ohrev vody, alebo aj na vykurovanie v zimných mesiacoch. Aj vtedy, ak elektrinu získavate štandardnou formou prípojky, ide o mimoriadne efektívny a úsporný spôsob, predovšetkým v porovnaní s plynovými či elektrokotlami. 

 

Čo takto ale túto efektivitu a úsporu posunúť ešte na vyššiu úroveň? Tu vstupuje na scénu fotovoltaika na dom. Jej využitím v súčinnosti s tepelným čerpadlom dosiahnete energetickú samostatnosť. Čo to znamená v praxi?

Po väčšinu roka vám ako zdroj energie bude slúžiť slnečné žiarenie. Fotovoltaické kolektory a napojené systémy ho premenia na elektrinu, ktorá prúdi do tepelného čerpadla. To ju môže využiť jednak na kúrenie či ochladzovanie, ale napríklad aj na ohrev vody v domácnosti. Práve zapojenie fotovoltaiky do tohto energetického okruhu je vaším víťazstvom. Najlepší zdroj elektriny je totiž taký, ktorý si ju vyrába svojpomocne, resp. pomocou prírodných okolností – t.j. slnka.

 

Čo s prebytkovou energiou?

 

Moderné tepelné čerpadlá sú vybavené systémami, ktoré na základe prívodu elektriny dokážu kalibrovať svoju spotrebu. Využívajú iba to, čo naozaj potrebujú na kúrenie, chladenie, či ohrev vody. Čo však so zvyškom elektrickej energie?

Tú možno využiť na fungovanie spotrebičov, alebo hoci aj k nabíjaniu elektromobilu pomocou domácej nabíjacej stanice. Akýkoľvek prebytok energie sa uloží v zásobníku, respektíve batérii a je k dispozícii po celý rok, napríklad aj počas dní bez slnečného žiarenia.

Prevádzkové náklady na kúrenie či klimatizáciu pri využití oboch systémov sú zhruba o 50% nižšie, ako keby ste používali iba tepelné čerpadlo s prípojkou. Podobné je to aj pri ohreve vody fotovoltaikou. Ak na to využívate iba slnečnú energiu, ide síce stále o ekologický a efektívny spôsob, pri súčinnosti oboch zariadení však náklady klesnú ešte nižšie.

 

Ak rozmýšľate nad tým, či tepelné čerpadlo a fotovoltaika na dom sú tým správnym riešením aj pre vás, prezradíme vám, že áno. Vieme však, že nároční zákazníci chcú informácií viac. My vám ich veľmi radi dáme a zodpovieme všetky otázky, ktoré využívaniu oboch týchto energetických systémov môžete mať. Neváhajte nás kontaktovať.

One thought on “Zapojenie fotovoltaiky spolu s tepelným čerpadlom

  1. Patrik Krišák píše:

    Mám záujem o fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Rodinný dom 170 m2 cca radiátory

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.