Tepelné čerpadlá

Vykurovanie domu – porovnanie jednotlivých spôsobov z hľadiska nákladov

Technológie napredujú nezadržateľným tempom a už dávno neplatí, že vlastný plynový kotol je jediným vykurovacím riešením pre rodinný dom. Dnes už majú majitelia na výber z mnohých variantov, ktoré sa okrem princípu fungovania líšia, samozrejme, aj prevádzkovými či počiatočnými nákladmi. Na koľko vás vyjde napríklad vykurovanie tepelným čerpadlom v porovnaní so spomínaným kotlom? Je lepšou alternatívou elektrokotol? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete v tomto porovnaní zdrojov vykurovania.

 

Na úvod je potrebné zdôrazniť, že aj potreba tepla na vykurovanie sa líši od rodinného domu k rodinnému domu. Iné je to pri starších stavbách po rodičoch a iné zase pri novostavbe. Za modelový príklad sme si teraz zvolili nezateplený rodinný dom s vyhrievanou úžitkovou plochou 120 m2.

 

Vykurovanie domu – porovnanie metód

 

Ešte jedna poznámka: nie je žiadnym tajomstvom, že sú lacnejšie metódy na vykurovanie a rovnako aj finančne náročnejšie spôsoby. Žiaľ, univerzálnou pravdou je, že ceny energií neustále – niekedy rýchlejšie, niekedy pomalšie – stúpajú. Či už sa bavíme o elektrine, zemnom plyne alebo hoci aj tuhých palivách. Aj z tohto dôvodu má teda zmysel urobiť prechod na úspornejší systém čím skôr. Náklady totiž stúpať neprestanú a pri finančne náročnejších spôsoboch vykurovania to peňaženka nepríjemne pocíti.

 

Uvádzané prevádzkové náklady predstavujú stredné hodnoty. Výsledná suma za vykurovanie sa môže líšiť v závislosti od frekvencie a intenzity používania, ale napríklad aj od tepelných strát vykurovaného priestoru.

 

Vykurovanie plynovým kotlom

 

Ešte stále ide o mimoriadne rozšírený spôsob vykurovania domu, ale aj bytových priestorov. Cena zemného plynu pritom rastie z roka na rok. Dlhodobo však ide o pomerne prijateľné výdavky, najmä ak nie je potrebná vstupná investícia v podobe nového kotla. Tá totiž dokáže náklady riadne dvihnúť.

 

Moderný kondenzačný kotol na bioplyn vyjde zhruba na 2 000 až 3 000 €, pri štandardných modeloch. Do tejto ceny však nerátame zriadenie plynovej prípojky, vypracovanie plánu či rozvody. 

 

Ročné prevádzkové náklady pri modelovom rodinnom dome s takýmto plynovým kotlom sú zhruba na úrovni 1 100 €.

 

Solárne vykurovanie

 

Jeden z najekologickejších spôsobov vykurovania, ale aj najnákladnejších, minimálne čo sa vstupných investícií týka. Aj napriek tomu si však získava svoju popularitu, predovšetkým vďaka štátnym dotáciám

 

Prvotná investícia pri zariadení na využívanie solárnej energie sa pohybuje od zhruba 3 500 do 5 000 €. Ide o hrubú sumu bez dotácie. 

 

Výrobcovia solárnych zariadení uvádzajú, že ročné prevádzkové náklady pri vykurovaní sú zhruba 30 až 40 % nižšie ako pri plynových kotloch. V našej modelovej situácii by sme sa tak dostali na ročný účet za energiu na vykurovanie v horizonte 660 až 770 €.

 

Stropné vykurovanie

 

Popularitu si získava tiež stropné vykurovanie, najmä vďaka neinvazívnej montáži. Funguje na princípe sálavého tepla, ktoré prúdi zhora nadol, ohrieva predmety v miestnosti a prostredníctvom nich aj vzduch. Ide o efektívnejší spôsob, ako je napríklad elektrické podlahové vykurovanie. 

 

Počiatočná investíciu predstavuje inštalácia tohto vykurovacieho systému na strop. Cena závisí od veľkosti miestností, ktoré majú byť vykurované, pričom stredná hodnota je zhruba na úrovni 70 eur za m2. Za obývačku o veľkosti 30 m2 tak teda zaplatíte približne 2 100 €.

 

Prevádzkové náklady sa líšia v závislosti od toho, aký je zdroj energie na vykurovanie, pričom najčastejším je plyn. Vtedy sú nižšie orientačne o 10 až 20 % v porovnaní s klasickým kotlom a radiátormi – ide teda o približne 880 – 990 € ročne. 

 

Vykurovanie elektrokotlom

 

Vykurovanie elektrinou formou elektrokotla sa vyznačuje nízkymi vstupnými nákladmi, jednoduchosťou inštalácie aj používania. Oveľa horšie je to však s prevádzkovými nákladmi, ktoré sa môžu vyšplhať do tisícov.

 

Moderné elektrické kotle na vykurovanie dnes zoženiete aj do 1 000, resp. 1 200 €. Z hľadiska vstupnej investície ide teda o jednu z ekonomicky prijateľnejších metód.

 

Kameň úrazu však nastáva, keď je elektrokotol využívaný nielen na ohrev vody, ale aj na vykurovanie. Ročné náklady sa vtedy môžu vyšplhať aj na viac ako 2 300 eur.  Elektrické kotle na vykurovanie teda nie sú ani zďaleka ekonomickým riešením.

 

Vykurovanie tepelným čerpadlom

 

Tepelné čerpadlo a klimatizácia, to nie je len ochladzovanie miestnosti, ale aj ohrev a kontinuálne vykurovanie. Získavajú si čoraz viac priaznivcov, najmä pre intuitívne používanie a vysokú efektivitu. Ako sú na tom s nákladmi?

 

Čo sa týka vstupnej investície, moderné tepelné čerpadlo strednej triedy dnes kúpite aj v horizonte od 5 000 do 7 000 €. Nájdu sa však aj lacnejšie modely, ale aj zariadenia pre náročných.

 

Pri prevádzkových nákladoch sa to však začne pomerne rýchlo vracať. Vykurovanie tepelným čerpadlom, teda elektrinou, vás (pri modelovom dome) vyjde na 500 až 600 € ročne. Ide teda o mimoriadne výhodnú formu, ako vyhriať svoj domov.

 

Uvádzané ceny za vykurovanie sú síce orientačné, ale veríme tomu, že vám poskytnú dobrý obraz o nákladnosti jednotlivých foriem. Ak sa chcete poradiť, ktorý spôsob je pre vás najvýhodnejší, neváhajte sa na nás obrátiť a spoločne nájdeme na vašu mieru šité riešenie. Pamätajte, ceny energií budú pravdepodobne ďalej rásť – neplaťte teda viac, než naozaj musíte a zaobstarajte si vykurovací systém, ktorý je šetrný nielen k životnému prostrediu, ale aj vašej peňaženke. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.