Tepelné čerpadlá

Rozdelenie tepelných čerpadiel podľa teploty výstupnej vody

technicka miestnost s tepelnym cerpadlom

Existuje viacero spôsobov klasifikácie tepelných čerpadiel pre rodinné domy či byty. Jedným z častejšie používaných je delenie podľa teploty výstupnej vody. Táto informácia je dôležitá preto, lebo v závislostí od nej sa líšia vhodné vykurovacie systémy, na ktoré môže byť napojené predmetné tepelné čerpadlo. Inú teplotu náročnosť má radiátor a inú zasa podlahové kúrenie. 

 

Dnes teda na tému delenia tepelných čerpadiel Daikin podľa teploty výstupnej vody.

 

Nízkoteplotné tepelné čerpadlá Daikin

 

Ako už názov napovedá, takéto tepelné čerpadlá ohrievajú vodu zo zdroja na najnižšiu teplotu v porovnaní s ostatnými zariadeniami. Výstupná voda má zvyčajne teplotu 25 až 35 stupňov Celzia. Najčastejšie ide o tepelné čerpadlá vzduch-voda.

 

Takéto tepelné čerpadlá sa najviac hodia do nízkoenergetických domov, v ktorých sú minimalizované energetické, respektíve tepelné, straty. To znamená kvalitné okná a spoľahlivé izolácie. Z hľadiska efektivity je na takéto tepelné čerpadlo najlepšie napojiť na nízkoteplotný vykurovací systém. Tým najčastejšie býva podlahové, stropné, alebo stenové kúrenie.

 

Strednoteplotné tepelné čerpadlá Daikin

 

Ide o medzikrok medzi nízkoteplotnými a vysokoteplotnými tepelnými čerpadlami pre rodinný dom, pričom niektorí výrobcovia tento medzistupeň ani neuvádzajú. Pre úplnosť ho však spomíname. Výstupná voda z takéhoto tepelného čerpadla má teplotu do 55 stupňov Celzia (nájdu sa však aj zariadenia s vysokým koeficientom výkonu, ktoré ju dokážu zohriať až na 65 stupňov).

 

Podobne ako nízkoteplotné tepelné čerpadlá, aj tento rad zariadení sa hodí predovšetkým do pasívnych domov s minimálnymi energetickými stratami. Pri výkonnejších zariadeniach je však možné uvažovať už aj nad napojením klasických radiátorov, najmä vtedy, ak tepelné čerpadlo funguje v synergii, napríklad s elektrokotlom, alebo fotovoltaickými kolektormi.

 

Vysokoteplotné tepelné čerpadlá Daikin

 

Najvýkonnejšie a aj najdrahšie zariadenia momentálne dostupné na trhu. Teplota výstupnej vody zvyčajne osciluje okolo 75 stupňov Celzia, nezriedka však aj viac – 85, dokonca aj nad 90 stupňov Celzia. Fungujú na princípe vzduch-voda a ich obrovskou výhodou je, že dokážu efektívne fungovať aj pri tuhých mrazoch.

 

Na takéto tepelné čerpadlo Daikin môžete napojiť aj vysokoteplotný vykurovací systém, teda napríklad už spomenuté radiátory. Nehovoriac o tom, že tieto zariadenia sú veľmi užitočným prostriedkom na ohrev vody. Vo väčšine domácností tvorí takéto tepelné čerpadlo ústredný bod centrálneho vykurovacieho systému.

 

Každá domácnosť má iné energetické požiadavky a špecifiká a v závislosti od toho sa líši aj druh vhodného tepelného čerpadla. Ak potrebujete poradiť, ktorý typ je pre vás energeticky najefektívnejší, neváhajte sa na nás obrátiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.