Klimatizácie

Klimatizačná jednotka split vs. multisplit – aké sú rozdiely?

Ak uvažujete nad kúpou klimatizácie do svojej domácnosti, určite ste sa stretli s rozdelením na singlesplit a multisplit zariadenia. Na prvé počutie vám tieto pojmy nemusia nič hovoriť. Nejde pritom o nič iné, len o rozdiel v počte vnútorných jednotiek klimatizácie, ktoré pripadajú na jednu vonkajšiu. Toto je základnou odlišnosťou medzi splitovou klimatizáciou a multisplit zariadeniami. Rozdielov je však dohromady viac, poďme si ich vymenovať.

 

1. Počet vnútorných jednotiek

 

Vráťme sa k rozdielu, ktorý sme spomenuli už v úvode. Splitová klimatizácia je charakteristická tým, že na jednu vonkajšiu jednotku pripadá iba jedna vnútorná jednotka, zvyčajne na tej istej stene z druhej strany.

 

Multisplit klimatizáciavnútorných jednotiek pripadajúcich na jednu vonkajšiu viac. Z tejto skutočnosti je potom odvodený aj názov, obsahujúci slovo multi.

 

2. Počet obsluhovaných izieb

 

Na prvý rozdiel úzko nadväzuje aj tento. Tým, že multisplit klimatizácia má viacero vnútorných jednotiek, môže fungovať vo viacerých miestnostiach v domácnosti naraz. 

 

Ide o veľkú výhodu oproti singlesplit klimatizáciam, ktoré obsluhujú iba jednu miestnosť. Samozrejme, je potrebné zdôrazniť, že multisplit klimatizácie sú finančne nákladnejšie, minimálne čo sa týka prvotnej investície.

 

3. Energetická efektivita

 

Pri multisplit klimatizáciách je viacero vnútorných jednotiek servisovaných jedným externým kompresorom. Z hľadiska energetickej efektivity teda ide o mimoriadne výhodné riešenie, pri ktorom dochádza k úspore nákladov.

 

Protipólom je riešenie, kedy  každá vnútorná jednotka má vlastnú vonkajšiu. V takomto prípade by bola vyššia nielen počiatočná investícia, ale aj samotné paušálne prevádzkové náklady. Ak teda chcete klimatizovať viacero miestností naraz, výhodnejšou je určite multisplit voľba.

 

4. Stavebné zásahy

 

Čím viac klimatizačných jednotiek, bez ohľadu na to či vnútorných či vonkajších, v domácnosti máte, tým invazivnejšie sú potrebné stavebné zásahy. Zároveň je tiež nevyhnutné vymedziť im potrebný priestor, pričom je nevyhnutné myslieť na to, že v ich bezprostrednom okolí by nemal byť žiaden nábytok či dekorácie. To platí ako pre splitové klimatizácie, tak pre multisplit klimatizácie.

 

Multisplit klimatizácie si vyžadujú o čosi viac stavebných zásahov a sú dispozične náročnejšie, než singlesplit. Okrem inštalácie samotných jednotiek je potrebné v domácnosti domontovať elektrické rozvody a trúbky vedúce exteriérový a interiérový vzduch.

 

5. Servis a čistenie

 

Dá rozum, že väčší počet klimatizačných jednotiek si vyžaduje intenzívnejší servis a údržbu. Ako z časového hľadiska, tak aj z finančného. Pri pravidelnom servise klimatizácie je potrebné dôkladné prezrieť nielen exterierovú jednotku, ale aj každú jednu interiérovú.

 

Dôkladná údržba je dôležitá tiež kvôli tomu, že ak sa pokazí napríklad exteriérová jednotka, prestanú fungovať, prirodzene, aj všetky vnútorné. Aj na tento faktor je teda potrebné myslieť, ak sa rozhodnete pre multisplit klimatizáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.