Tepelné čerpadlá

Hybridné tepelné čerpadlá – v čom sú výhodné?

Nastavovanie hybridneho tepelneho cerpadla

Tepelné čerpadlo je perfektným spôsobom na to, ako zúžitkovať energiu zo vzduchu, z vody, alebo zo zeme. Teplo z týchto obnoviteľných zdrojov vám dokáže spoľahlivo vyhriať domácnosť. V zime však čerpadlo nemusí stačiť, najmä ak udrú silné mrazy. Vtedy nie je na škodu mať záložný plán v podobe plynového kotla. Alebo, ešte lepšie, hybridné tepelné čerpadlo. Viete, ako funguje a koľko jeho používaním ušetríte?

 

Čo je to hybridné tepelné čerpadlo?

 

Funkčný princíp tepelného čerpadla sme načrtli už v úvode. Ide o zariadenie, ktoré získava tepelnú energiu z okolitého prostredia, najčastejšie zo vzduchu, ale aj zo zeme či vody. Problém však môže nastať, ak sú vonku príliš nízke teploty, napríklad -20 stupňov Celzia a menej. Tepelné čerpadlá vzduch-voda, ktoré predstavujú najčastejšie zastúpený druh, vtedy nemusia fungovať práve energeticky najefektívnejšie. Pri extrakcii tepla z exteriérového vzduchu totiž zápasia s mrazmi a nemôžu ho optimálne použiť na ohriatie interiérového, čím stúpa spotreba elektriny. Je teda potlačený celý funkčný princíp tepelného čerpadla. Mnohé domácnosti v takomto prípade používajú na ohrev vody a vykurovanie záložné systémy. V drvivej väčšine ide o plynový kondenzačný kotol, ale nezriedka sú používané aj elektrokotly, krby či piecky.

Mať však dve zariadenia – tepelné čerpadlo a napríklad plynový kotol – je neefektívne. Fungujú totiž v rozdelených a energetických sústavách a ich spotreba nie je optimalizovaná. V praxi to znamená, že majiteľ domácnosti platí zvlášť za plynový kotol a zvlášť za čerpadlo, čím sa účty navyšujú.

Hybridné tepelné čerpadlo tento problém rieši. Predstavuje totiž ucelenú energetickú sústavu, v rámci ktorej je ako tepelné čerpadlo, tak plynový kotol. Sú však súčasťou jednej sústavy a inteligentný riadiaci systém medzi nimi podľa potreby prepína. Keď exteriérové teploty klesnú príliš nízko, zapne sa plynový kotol, ktorý domácnosť vykúri a ohreje v ňom vodu.

 

Mesačné náklady tepelného čerpadla – hybridu

 

Hybridné tepelné čerpadlá majú hneď viacero prevádzkových výhod. V prvom rade predstavujú perfektnú alternatívu pre dosluhujúci plynový kotol. Nemusíte meniť ani radiátory, ani potrubia, stačí nainštalovať hybridné tepelné čerpadlo. Inteligentný riadiaci systém rozhodne, ktorá vykurovacia metóda bude v danom čase aktívna. To na základe viacerých faktorov – exteriérovej teploty, cien energie, či interiérového tepelného zaťaženia. Ak sa ukáže, že extrakcia tepla zo vzduchu je príliš nákladná, systém prepne na kondenzačný kotol.

Oproti bežnej prevádzke klasického plynového kotla na vykurovanie však mesačné náklady tepelného čerpadla (hybridného) sú až o 30 až 40% nižšie Je to predovšetkým práve vďaka spomínanému prepínaniu medzi kotlom a tepelným čerpadlom. Ak totiž systém vyhodnotí, že exteriérová teplota je príliš nízka, prepne na kúrenie zemným plynom. Ak je však situácia opačná a horenie plynu by bolo zbytočne nákladné, zapne sa tepelné čerpadlo vzduch-voda.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.