Klimatizácie

Ako na čistenie klimatizácie a jej servis pred letom?

Jar je ideálnym časom na to, aby ste svoju klimatizáciu pripravili na letnú prevádzku. Dobrou správou je, že väčšinu úkonov zvládnete svojpomocne. Pri komplexnejších problémoch je však potrebné zavolať technika so špecializáciou na servis klimatizácii. Poďme ale poporiadku. Ako pripraviť svoju klimatizáciu na letnú sezónu? 

 

Čiastočné zvládnete čistenie klimatizácie aj sami

 

Prvým krokom pred akoukoľvek prácou s klimatizáciou je odpojiť zariadenie z elektrickej siete. Nechcete si totiž pri údržbe privodiť úraz, prípadne vnútornú alebo vonkajšiu jednotku nezvratne poškodiť. Tento krok nikdy nepreskakujte, aj keď máte pocit, že sa nič nemôže stať. 

 

Čo teda môžete urobiť svojpomocne?

 

Po odpojení klimatizácie zo siete prichádzajú na rad filtre. Vyberte ich, prezrite a očistite, v prípade potreby kompletne vymeňte. To je potrebné robiť minimálne dvakrát do roka a vhodným časom je práve príprava na letnú sezónu. Pamätajte na to, že znečistený či zaprášený filter do klimatizácie nefunguje efektívne a navyše vám do miestnosti vháňa nežiadúce častice (prach, peľ, piesok a podobne).

 

Pozornosť by ste určite mali venovať aj vonkajšej jednotke. Ak ste ju počas zimy mali zakrytú, značne ste si uľahčili prácu. V opačnom prípade ju očistite od všetkých nánosov, ktoré sa na nej a v jej okolí počas chladnejších mesiacov nazbierali. Pozornosť venujte cievkam aj čepeliam. Dôkladne ale opatrne ich očistite tak, aby ste ich neohli.

 

Pri čistení klimatizácie sa zamerajte aj na odvodňovací systém a drenážne trúbky, ktoré z neho odvádzajú vlahu. Ak v tomto kondenzačnom zariadení vznikli nánosy, nebude fungovať efektívne. Nielenže sa tým zbytočne zvyšujú prevádzkové náklady, ale v najhoršom prípade hrozí aj riziko skratu, či vzniku plesní z dôvodu hromadiacej sa vlahy. Plnenie klimatizácie nechajte na certifikovaného technika.

 

V neposlednom rade sa zamerajte aj na izolácie vašej klimatizácie. Všetky tesnenia musia byť bez poškodenia a pevne na svojom mieste. Potenciálne závady by mala odhaliť aj vizuálna kontrola.

 

Kedy volať autorizovaného technika na servis klimatizácie?

 

Po všetkých týchto svojpomocných úkonoch klimatizáciu zapojte do siete a otestujte. Za ideálnych podmienok by mala fungovať a plniť svoj účel. Ak tomu však tak nie je, mali by ste zbystriť pozornosť.

 

V prípade, že problém nie je zjavný, môže ísť o komplikácie v „črevách“ zariadenia, teda vo vnútri. Vtedy sa už nevyhnete pomoci certifikovaného technika. S jeho zavolaním by ste rozhodne nemali váhať, pretože vám môže ušetriť nielen nervy, čas a peniaze, ale častokrát aj zachrániť celú klimatizáciu.

 

Ak si nie ste istí, ako postupovať, prípadne chcete celý servis klimatizácie delegovať na niekoho iného, neváhajte nás kontaktovať. Pripravíme vaše zariadenie tak, aby vám v horúcich letných mesiacoch prinieslo požadovaný komfort.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.